szombat, július 06, 2013

Horgásztál már 10 emeletes panelház tetejéről?

július 6, 2013 by irsajani

Csak, hogy olvasóink ne mondják, hogy az igazán fontos dolgokról szó sem esik…
A legnehezebb pályát kaptuk tengeri horgászatunk alkalmával.
Megláttuk az igazi kihívást, szenvedtünk sok kudarcot és megláttuk a csodát is, mely csak az elszántaknak, az elég kitartással rendelkezőknek van félre téve.
Görögország.

10 napos utazásunkról egy jó kis PDF könyvet készítek, amely amolyan első tengeri innovációs könyvem lesz, rengeteg tapasztalattal, megfigyeléssel, élménnyel, kalanddal fűszerezve és persze rengeteg fotóillusztrációval, mellékletekkel csak, hogy az apró csodákról ne is beszéljek. A könyv általános parti horgászatról szól majd,  átlag embereknek íródik. A könyv célzata a sokszínűség, a lehetőségek bemutatása. Fontos célként tűztem ki, hogy az olvasónak egy mindenki által elérhető, olyan horgászati lehetőséget mutassak majd be, ami bármikor, bárki számára elérhető.
A nyilvános fórumokon utólag beleolvasva elég sok hülyeséget terjesztenek az emberek. Ha egy ilyen tengeri pecának nekiindulsz azzal az információ anyaggal, akkor jó esélyed van rá, hogy mellényúltál, de nem kicsit.
A 31 órásra sikeredett busz út után kíváncsian rohantunk a vízhez. Gyönyörű volt, csodaszép kék. Aztán ahogy az ember felocsúd a szembe lévő kis sziget varázsa alól, kezd letisztulni a kép. A víz igen sekély, tiszta homok amerre a szem ellát. Egy kő, vagy szikla sehol. Akvarisztikai szemszögből talán ezt hívjuk élettelen sivatagnak. Végig nézek a parton. Mindenütt ez van, amerre a szem ellát. Komoly pánik lesz rajtam úrrá. Hol fogok horgászni?
Aztán megpillantasz négy kisebb benyúló mólót. Gyorsítod a lépteidet arra felé, talán ott a tökéletes horgászhely. Ahogy fogynak a mólók és hal meg a remény, talán kezded azt gondolni: Na, ezt jól beválasztottuk, már ami a helyet illeti. Utolsó reménysugárként az utolsó, hajókikötésre is használatos nagy móló következik. Ahogy mész mindenütt pálmafák és friss lédús narancsfák. De most egy dolog jár a horgász fejében:
Milyen a víz a nagy mólónál?
És ahogy odaérsz, meglátod a csodát.
A móló belső felénél akkora a kezdőmélység, mintha egy tíz emeletes panel tetejéről horgásznál. Lenézel a mélységbe és látod ilyen mély vízben is a vízfeneket, a meder alját. Méteres sziklákkal teli mindenütt. Kezded érezni, hogy amiben eddig hittél, itt az nagyon kevés lesz. Nem tévedtünk.
Pár nappal később és sok megfogott szép sügér után ismét a csalódás érzése lett rajtunk úrrá. Ennyi hát a lehetőség ezen az óriási vízen?
Este kaja után felszerelés nélkül kinéztünk a mólóra. Senki nem horgászott már. A móló közepén egy óriási reflektor világított meg egy csónakot és annak környékét. Vonzott minket a fény, mint éjjeli lepkéket a világosság. Az emberben emlékképek ugranak be a csőrös csuka halászatával kapcsolatban. Kivilágított csónak, odagyűlnek a halak…
Innen már gyorsított léptekkel, óriási kíváncsisággal haladtunk a  fény irányába. Ismét egy komoly csalódás fogadott. A víz, a három kikötött csónak szélességében a fenékig meg volt világítva. A vízfelszínen 1-2 méteres mélység rengeteg kishal, alatta meg kongó üresség.
A teljes kudarc érzése. Lerogyik az ember az utolsó tuti pálya előtt és üveges szemmel bámulja a semmit. Talán 10-15 perc is eltelhetett így, amikor is az egyik csónak alatt a nagy mélységben egy nagyobb árny suhant át. Az ember ilyenkor magyarázatokat keres. Nem jól láttam. Csak beképzelem…
Szólok Lacinak, hogy odalent mintha elsuhant volna egy jobb hal, formára csukaféle. 3 másodperccel később már mindketten lapuló, cserkésző pozícióban stíröljük a vizet a lámpa alatt.
Nem sokkal később elsuhan még egy árny. Láttad?
A horgászokon az izgalom érzése fut át, a kilátástalan helyzet hirtelen paradicsommá változik és megelevenedik a víz. Barrakudák úsznak folyamatosan a kivilágított csónakhoz begyűlő kishalak alá. Folyamatosan hajtják egyre feljebb őket. Ilyet még soha nem láttunk. Rengetegen vannak, bothossznyi távolságban.
Aznap nagy tervekkel hajtjuk álomra a fejünket. Másnap éjjel itt vagyunk, műlegyes stratégiát már kikísérleteztem a kishal megfogására, Laci kreatív ötlete folytán már csalihalas kannánk is van, sima séta galopp lesz…
Az 10 napos túrán sok csoda történt, melyet majd a könyvben lel meg az érdeklődő olvasó. Kipróbáltam  a csak kívánni kell és teljesül minden dolgot is.
Ép sügerezünk. Csalihalon és egy féle sügéren kívül semmi. Gondolok egy merészet. Azt kívánom, hogy fogjak valami durva, brutális külsejűt, legyen jó szúrós, és legyen piros, kilóra nem kell, hogy sok legyen, nem akarok birkózni a szörnnyel.
Akkor ez a kívánság teljesen irreálisnak tűnt
, csak egy féle sügér volt fogható ott és semmi más.
Eltelik vagy tíz perc is mire ismét a szokásos sügérkapásom van. Professzionálisan űl a (kikísérletezett méretű és formájú) horog. Fárasztás a nagy mélységből és nem sokkal később valami piros, szúrós, brutál külsejű hal kezd közelíteni a vízfelszín felé.
Döbbenten állok a csoda láttán.
Csak kívánni kell és…
Működik!
Csodaszép a hal.
Brutál külsejű, szúrós, erősen piros és kilóra nem túl nagy.
Pont ezt kértem.
Talán, ha itt véget ért volna horgászkirándulásunk, akkor a teljes elégedettség érzésével utaztam volna hazafelé az idő leteltével. Azonban ekkor még nem is sejthettük, hogy rengeteg kihívás és csoda várt  még ránk, melyeknek  méltó emléket állít majd ez az első tengeri horgászatról szóló könyvem, mely fontos eleme a tengeri innovációs fejlesztéseimnek, amolyan alapja, megalapozója lesz majd.
A könyv nem a dióverős, csörlős húshorgászatról szól. Sokkal inkább az apró csodákról, az élményről, a kihívásról, a probléma megoldásról rengeteg konkrétummal és érdekes kalanddal fűszerezve.
Természetesen a táj, a környezet sem marad az olvasó részére bemutatás nélkül és egy nagy sétát is teszünk egy sokkal jobb tengeri horgászpályán, egy olyan helyszínen, ami számomra eddig az ország legszebb tája volt.
A könyvben helyi,  jól működő horgászmódszereket is ismertetek az olvasóval, melyek számunkra, magyar emberek számára teljesen ismeretlenek.
A könyv írása számomra egy igen nagy élmény, hisz felelevenedik a sok átélt pillanat, melyet próbálok majd az olvasó részre hűen átadni.
Elöljáróban talán ennyi is elég egy olyan helyszínről, amely olyan, mintha egy 10 emeletes panelház tetejéről horgásznál.
Érdekességképpen próbáld ki mire jutsz ilyen magasságban a hagyományos műlegyes elképzeléshez való merev ragaszkodásoddal.
Legalább gondolati síkon érdemes elgondolkozni rajta.
Nem kis kihívás!

1 megjegyzés:

  1. Az meg ki a bráner az a Laci?
    Azt is tudjuk róla, hogy b@szottul kreativ, feltalálta a csalihalas kannát :-)
    nem Tominak hívták a másikat, vagy csak rosszul emlékszem?

    VálaszTörlés